Koncentrační tábor Terezín

Terezín byl založen koncem 18. století císařem Josefem II. jako pevnost, která sloužila k ochraně hranic Českého království. Terezín se stal známým koncentračním táborem v době nacistické okupace a během druhé světové války. Více než 35 000 Židů zde zahynulo v ghettu. Během návštěvy Památníku Terezín uvidíte Malou pevnost, Muzeum ghetta, Národní hřbitov, Židovský hřbitov s krematoriem a další památná místa.

Město Terezín je zařazeno na seznam městských památkových rezervací. V rámci prohlídky mohou návštěvníci projít opevnění včetně podzemních chodeb.

Co nezapomenout navštívit:

Centrem města je náměstí Československé armády. Dominantou je kostel Vzkříšení Páně. V jižní části města můžete navštívit Magdeburská kasárna, dále za návštěvu stojí márnice ghetta, kolumbárium a krematorium s terezínským hřbitovem. Na Židovském hřbitově je pochováno přes 9 000 obětí ghetta. Vedle židovského hřbitova se nachází zajatecký hřbitov z I.sv. války.

Součástí památkové rezervace je i Malá pevnost, kterou tvoří Správní dvůr s přijímací kanceláří, strážnice a kancelář velitele věznice, I. dvůr s celami, samotkami, ošetřovnou, koupelnou, odvšivárnou, marodkou atd., II. dvůr, kde v době okupace pracovali vězni v dílnách, III. dvůr, který byl vyčleněn pro ženy a IV. dvůr kde se nacházely cely ve kterých bylo na konci války vězněno až 3 000 lidí. Ve vnější části Malé pevnosti se nachází popraviště.

Terezín v obrazech